Ostatní zajímavosti, Řecko, Korfu, CK Datour

Ostatní zajímavosti

 

Průměrné teploty na Korfu

Letní sezona na Korfu začíná již v květnu a trvá až do října. V květnu se průměrné teploty pohybují kolem 24°C, v červnu průměrná teplota stoupne již na příjemných 28°C. V červenci a srpnu se průměrná teplota na Korfu pohybuje kolem 29°C. Příjemné teploty na Korfu panují i v září a říjnu, kdy se teploty pohybují kolem 27°C respektive 24°C.


Pantokrator
 

Pantokrator – slovo, které se objevilo poprvé ve východním křesťanství, znamená doslova „všemohoucí“, „vládce všeho“. Je to velice častý výjev Krista v pravoslavných stavbách. Ovšem Pantokrator, který může při své dovolené v létě 2015 spatřit pouze na Korfu, je něčím docela odlišným – nejvyšší horou.

Pantokrator se tyčí do výšky 906 m.n.m. Z vrcholku této hory můžete vidět nejen celé Korfu, ale rozprostírá se před Vámi pohled na turismu se otevírající Albánii. Pohled z hory je tak okouzlující, že zcela nepochybně přitáhl na vrchol hory Pantokrator nejednoho antického básníka či filosofa.

Cesta na vrchol je opředena bujnou vegetací a nabízí úžasnou podívanou na okolní panorama. Na cestu Vám zpívají cikády, vítr jemně čechrá vlasy a vy se pomalu blížíte ke klášteru, který nabízí k tomu, aby člověk zpomalil a alespoň lehce vzpomenul na zbytečný shon před dovolenou. Na vrcholku hory už máte vyhráno a můžete se zchladit vychlazeným pivem nebo po vzoru nedalekých Arabů zahnat žízeň čajem z čerstvé máty.

Láká Vás cesta na Pantokrator? Neváhejte. Prodej letních pobytových zájezdů na Korfu s cestovní kanceláří Datour je v plném proudu. Korfu – to totiž stojí za to vidět.
 

Jezero Korission

Jezero Korission se nachází jižně přibližně 20 kilometrů od hlavního města na jihozápadní straně ostrova. Zajímavé je jednak díky své poloze a zároveň díky své rozloze. Délkou 5,3 kilometru a šířkou 1,6 kilometru je považováno za největší jezero celého ostrova. Jezero Korission se nachází pouhých 100 metrů od moře a v jeho blízkosti můžeme vidět písečné duny. Jelikož je velice mělké, nachází zde domov řada ptáků, vzácných vodních živočichů a rostlin. 
 

Kerkyra
 

V hlavním městě ostrova si přijdou na své úplně všichni. Centrum města - historické jádro je od roku 2007 zapsané do seznamu světového dědictví UNESCO, je zážitkem nejen pro milovníky historie - svými úzkými uličkami a tajuplnými zákoutími, svojí architekturou přímo vyzývá k procházce. Architektura byla ovlivněná 400 letitou nadvládou Benátčanů        a 50ti letou nadvládou Britů. Benátčané za své éry vybudovali slavnou část města Campiello. Nejkrásnější je ovšem asi renesanční část města, kde se nacházejí malá náměstíčka s benátskými památkami. Najdete tu množství turistických obchůdků, kde se nabízí široký sortiment. Stejně tak by žádný návštěvník neměl vynechat zastavení u staré pevnosti Palaio Frourio Nechte se unášet atmosférou a procházku si vychutnejte, jsme přeci v Řecku – času je dost!
 

Myší ostrov - Pontikonissi

Myší ostrov - Pontikonissi stojí za to navštívit asi nejznámější ostrůvek, který se pokládá za symbol Korfu. Tento malý zelený ostrov je podle legendy Odysseovou lodí, kterou nechal v návalu zlosti bůh Poseidon zkamenět na skálu. Uprostřed ostrova je v zeleni schovaný kostelík z 11. století. Ostrůvek je možné zahlédnout už z letadla při přistávání na hlavní letiště. Nedaleko Myšího ostrova se rozkládá po celé ploše dalšího malého ostrůvku ženský klášter Pangía Vlachérna ze 17. století. Je přístupný a s pevninou ho spojuje molo.
 

Svátky a slavnosti na Korfu
 

1. leden: Svátek sv. Basilea (Protochronia) - děti a dopravní policisté dostávají v ten den dárky; cizincům může být nabídnuta větvička bazalky.

6. leden: Epifanie (ton Theofanion) - den křtu Ježíše v Jordánu. V pobřežních vesnicích se pořádají procesí od kostela k moři. Vhozením kříže do moře žehná biskup vodám, mladí chlapci se pro něj potápějí a snaží se jej znovu vylovit.

25. březen: Den nezávislosti Řecka - Státní svátek – den kdy byly započaty osvobozenecké boje v roce 1821. Procesí a vojenská přehlídka v Kerkyře

Velikonoční svátky jsou nejvýznamnějším církevním svátkem v pravoslavném náboženství  a slaví se mnohem více než vánoční svátky. Nesouhlasí s našimi Velikonocemi, vypočítávají se podle Juliánského kalendáře a všechny tyto svátky jsou pohyblivé. Většinou se konají v jiném období než je tomu v zemích s katolickou tradicí. Velikonocím předchází pohyblivý církevní svátek tzv. Čisté pondělí (Kathara Devatera, v roce 2015 vychází na 18.3.), které zahajuje 40 dní předvelikonočního půstu (nesmí se jíst maso, sýry, ryby). Následuje svátek Ducha svatého (40 dní po Velikonocích, letos vychází na 24.6.).

1. květen - Svátek práce

21. květen: Den Jónské unie (Enosis ton Eptanison) - Státní svátek Jónských ostrovů připomíná výročí připojení ostrovů k Řecku v roce 1864.

Červenec: Místní oslavy a pouti

7. červenec v Benitses a Avliotes
8. červenec v Kavosu
20. červenec v Makrades, Magoulades a Ag. Prokopis.

První polovina srpna:

hudba, tance a umění v Kato Korakiana.

6. srpen: - oslavy v klášteře na hoře Pantokrátor.

11. srpen: - Svátek v hlavním městě na počest sv. Spiridona.

15. srpen: Nanebevzetí Panny Marie

oslavy ve všech obcích s mariánským kostelem (např. v Kassiopi) k uctění památky Panny Marie.

23. srpen: - Oslavy svátku Panny Marie Odighitrie v Pelekas a Gastouri.

8. září: - Svátek Panny Marie ve vesnici Afra.

24. září: - Svátek Panny Marie Myrtiotissy blízko Glyfády a ve vesnici Vatos.

28.říjen: Státní svátek - den ochi - v památku "velkého historického NE" ze strany Řecka na Mussoliniho ultimátum v roce 1940. Tento den je dnem slavnostních vojenských přehlídek a pokládání věnců u památníků padlých vojáků.

6. listopad: - první listopadová neděle (pohyblivý svátek) - Svátek v hlavním městě na počest sv. Spiridona.

12. prosinec: Den sv. Spiridona (Agiou Spiridonos) - Všichni Spirosové obdrží v den svého svátku dárek; svaté tělo je v kostele postaveno na výšku a jeho obutá chodidla jsou nabízena věřícím k políbení.

25./26. prosinec: Vánoce - tyto svátky se na ostrově slaví podstatně méně než Velikonoce. Navíc se neslaví jako u nás 24. prosince.
 

Hydropolis na Korfu
 

Na řeckém ostrově Korfu konkrétně v jeho severní části na okraji letoviska Acharavi (mezi Acharavi  a sousedním střediskem Almiros), najdeme vyhlášený aquapark, jehož název jednoznačně koresponduje s oblastí, v níž se nachází – Hydropolis. Jedná se o menší aquapark co do rozsahu a nabídky atrakcí. Nachází se v něm například pět dlouhých, zcela rozdílných tobogánů hned vedle sebe. To znamená, že když vyběhneme schody, můžeme si nahoře vybrat, do které „roury“ skočíme. O kus dál samozřejmě nechybí ani pověstný tobogán ve tvaru trychtýře.
Aqualand – vodní park na Korfu patří se svojí rozlohou 75.000 m2 k největším vodním parkům v Evropě. Milovníci vodních radovánek jistě ocení obří skluzavky, tajuplné černé díry a atrakce zvané Kamikadze nebo Líná řeka. V Aqualandu, který nabízí i restaurace, kavárny a další zázemí, si na své přijdou klienti všech věkových kategorií.  Lehátka a slunečníky jsou zdarma, stejně tak i bezplatné parkování po celý den. O Vaši bezpečnost se postarají kvalifikovaní záchranáři. Voda v bazénech je filtrovaná a čistí se každý den. Aqualand  na Korfu se stane pro Vás jedinečným zážitkem!
 

Kanál lásky
 

Také Canal D’amour patří mezi významné přírodní památky ostrova Korfu. Tato přírodní památka je tvořena zátokami, mosty a jeskyněmi, které se nachází kolem písečného poloostrova. Geologické vrstvy za slunečního svitu hrají krásnými barvami. Pověsti praví, že zamilovaný pár, který kanálem lásky propluje, zůstane spolu navždy. Zatímco pokud kanálem proplave dívka nezadaná s myšlenkou na svého vysněného, ten se do ní podle legendy zamiluje. Kanál lásky patří mezi nejromantičtější místa na ostrově Korfu.

 

Kavos

 

Je město v jižní části ostrova. Toto město je známé tím, že je obklopeno několik kilometrů dlouhou pláží. Přístav tato pláž postrádá, jsou tu pouze jen malá mola, ale i přesto je toto místo plné života. Pláže jsou obklopené bary, restauracemi a diskotékami. Zde je to určené spíše pro ty, kteří mají rádi bujarou noční zábavu.

 

Doprava
 

Po ostrově lze jezdit místní autobusovou dopravou, kterou zajišťuje společnost K.T.E.L.. Jezdí zde dva druhy autobusů, a to označené modře a zeleně. Modré autobusy jsou místní, jezdí hlavně kolem hlavního města Kerkyra, busy zelené linky jsou dálkové. Obě autobusové linky jezdí přes hlavní město. Velmi častý a oblíbený způsob, jak se po ostrově pohybovat jsou automobily a motorky. Pokud jste zde na dovolené a nemáte své vlastní vozidlo, nevadí. Jsou zde velmi oblíbené půjčovny jak motorek, tak aut, tudíž byste neměli mít problém s nalezením nějaké půjčovny. Vozidlo je výhodnější si půjčit na více dní, tím se cena snižuje.

 

Kerasia
 

Je vesnička se zátokou, která se nachází severně směrem od hlavního města Korfu. Je to velmi oblíbené místo pro turisty, které láká jak sportovní příznivce, tak ty, kteří mají zájem o historii. Tuto vesničku navštívil údajně například Caesar nebo Nero. Je zde jedna z nejkrásnějších pláží samotného Korfu a moře přímo vybízí k potápění. Jsou zde kurzy potápění i vodního lyžování.
 

Paleokastritsa
 

Paleokastritsa je jedním z výletních cílů na ostrově Korfu. Často bývá nazývána jako jedno z nejkrásnějších míst na celém ostrově. Turisté v hojné míře vyhledávají návštěvu místního kláštera, který byl postavený v roce 1225 a jehož stavba byla zahájena poté, co zde byl spatřen obraz Panny Marie. Velmi oblíbeným je i zdejší přístav, z něhož se mohou turisté vydat k výletu lodí kolem západního pobřeží ostrova Korfu a navštívit některou z nádherných pláží, které jsou dostupné pouze lodí. Při plavbě si můžete prohlédnout také oblast modrých lagun nazývaných „mořské oko“.

 

Chcete na Lefkadu?
Vytvářím objednávku...