Památky, Řecko, Korfu, CK Datour, dovolená,

Památky


Klášter Vlacherna

Místo, které byste během své dovolené na Korfu neměli vynechat, je klášter Vlacherna na poloostrově Kanoni. Klášter se nachází na východní straně ostrova v blízkosti hlavního města Kerkyra. Tato unikátní kulturní památka byla postavena v 17. století na ostrově, který je téměř stejně velký jako samotný klášter. Navštívit můžete kapli, která je veřejně přístupná a na samotný ostrůvek se dostanete po mole, jež je spojeno s pevninou. Pohled na ostrov s klášterem Vlacherna je typickým obrázkem dovolené na řeckém ostrově Korfu, s krásnými plážemi, sluncem a průzračným mořem.

 

Zámeček Achillion

Tento letní zámeček, postavený na konci 19. století, leží na řeckém ostrově Korfu. Nachází se ve vesničce Gastouri, přibližně deset kilometrů od hlavního města ostrova. Zámeček nechala postavit rakouská císařovna Alžběta, přezdívaná Sissi. Název stavba získala podle antického hrdiny Achillea, kterého císařovna velmi obdivovala. Achillion se nachází na pahorku s krásným výhledem, součástí je i terasovitá zahrada se sochami, množství soch ztvárňují právě Achillea. Zámeček v pompejském stylu s jónskými a římskými prvky je velmi oblíbeným cílem turistů.

 

Archeologické muzeum 

Muzeum se nachází v centru hlavního města, bylo postaveno v letech 1962-1965. Výstava zahrnuje nálezy z doby kamenné, bronzové a železné. Nejzajímavějšími exponáty jsou lev z Menekratova náhrobku a velký štít z Artemidina chrámu, ten se nachází v síni Gorgona. V muzeu lze dále spatřit sérii malých sošek bohyně Artemis v různých podobách, různé sošky, keramické výrobky, bronzové sochy, mince i předměty z neolitické doby.

 

Byzantské muzeum na Korfu

Muzeum leží v kostele Panny Marie v hlavním městě, pochází z 15. století a patří tak k nejstarším stavbám na ostrově. Muzeum, zřízené v roce 1984, nabízí rozsáhlou sbírku ikon z 15. - 19. století a jiných náboženských předmětů, především z byzantského a pobyzantského období. Lze zde také vidět liturgické předměty, nástěnné fresky pocházející z různých kostelů na Korfu, dále také stará evangelia, rukopisy či třeba oblečení kněžích.

 

Muzeum asijské na Korfu

Muzeum se nachází v největší budově hlavního města, kterým je palác sv. Jiří a Michaela. Palác s 32 dórskými sloupy byl postaven začátkem 19. století. Samotné muzeum bylo založeno v roce 1928, jeho sbírka obsahuje více než 10 000 předmětů, hlavně z Číny a Japonska, ale také z Indie, Pákistánu, Tibetu, Siamu a jihovýchodní Asie. K vidění je mimo jiné keramika a hrnčířské výrobky z období šesti čínských dinastií, pohřební sošky a mísy, sošky Budhy z období Ming, dekorativní nádobí dinastie Čching. Další exponáty z jiných oblastí představují hedvábné oděvy, orientální zbroj, starověké khmérské kamenné hlavy, předměty ze slonoviny i bohatě zdobené orientální paravány.

 

Zvonice svatého Spyridona

Zvonice je součástí stejnojmenného kostela a je zároveň nejvyšší budovou ostrova.
Svatý Spyridon, podle kterého jsou kostel i zvonice pojmenovány, je pokládán obyvateli ostrova
za jejich ochránce a patrona. V kostele, postaveném v roce 1550, jsou uloženy Spiridonovy relikvie v kapli ve stříbrném sarkofágu. Zvonice byla poté přistavěna v roce 1595, celá stavba je v benátském stylu. Pětkrát v roce se zde konají slavnosti na počest Spyridona - ochránce města, při kterých
se sjíždějí poutníci z celého Řecka.

 

Nová pevnost v Kerkyře

Nová pevnost, postavená v 16. století, se nachází v severní části hlavního města. Pevnost je architektonickým skvostem, vykazuje množství moderních elementů a její mohutnost překvapuje. V areálu pevnosti lze navštívit Muzeum keramiky nebo také historické ubikace britských vojáků.
V podzemí se pak nacházejí četné chodby. Z prostor si lze vychutnat krásný výhled do krajiny a na moře. Kromě prohlídek tu lze navštívit různé kulturní akce jako koncerty a divadelní představení, které se zde konají.

 

Stará pevnost v Kerkyře

Stará pevnost, nacházející se v hlavním městě, bývala starým benátským opevněním.  Stavba pevnosti začala v 16. století. Díky pevnosti získal ostrov Korfu své jméno, dva vystouplé vrcholky se totiž řecky nazývají korifes. V areálu pevnosti dnes sídlí státní instituce, archiv a knihovna. Z pevnosti je krásný výhled z terasy s majákem. K vidění je příkop zvaný Contrafossa a před vchodem se tyčí mramorová socha německého hraběte a maršála von der Schulenburga, který kdysi bránil město přes Turky. V prostorách pevnosti je vystaveno několik ranně křesťanských mozaik zvířat z 5. století, fresky ze 14. a 17. století, fragmenty kamenných oltářních skříní, bibli psanou na pergamenu ze 13. století. Po celé pevnosti je možnost se setkat s benátskými Markovými lvy a nápisy. Také se zde pořádají nejrůznější kulturní akce a koncerty.

 

Angelokastro (zřícenina hradu nedaleko Paleokastritsy)

Angelokastro, známý jako Andělský hrad, leží severně od letoviska Paleokastritsa. Stavba ze 13. století byla dříve významným obranným zařízením na ostrově Korfu, dnes je vyhledávaným turistickým cílem. Zakladatelem byl Michael Angelos II. Komnenos. Pevnost kromě nádherného výhledu na krajinu celého ostrova Korfu nabízí také dvě turistické atrakce – kostely Ton Angelon a Ajia Kiriaki.

 

Chcete na Lefkadu?
Vytvářím objednávku...